Skip to main content

Čo je to kyselina hyalurónová?

Niektorí ľudia sa stále mylne domnievajú že táto kyselina na pleť nepatrí. Kyselina hyalurónová bola objavená v roku 1934 a práve kvôli názvu ,,kyselina“, ktorý v sebe nesie si mnohí myslia, že pri dlhodobom používaní môže pleti viac uškodiť ako jej pomôcť. Glykosaminoglykán alebo inak kyselina hyalurónová je komplexný sacharid, ktorý na seba viaže ďalšie látky. Avšak s klasickými kyselinami nemá nič spoločné. Je to látka, ktorú si telo produkuje samo a preto ju organizmus bez problémov prijme.

Ako pôsobí?

Kyselina hyalurónová má za úlohu viazať na seba vodu a tým vytvárať gélovú štruktúru. Taktiež pôsobí hydratačne na pokožku a vlasy. Nemá žiadne vedľajšie účinky a preto sa stala najpoužívanejšou látkou v boji proti vráskam. Rýchlo sa v tele odbúrava a to je tiež jeden z dôvodov prečo našla využitie v kozmetickom odvetví.

Kde sa kyselina hyalurónová nachádza?

Jej výskyt v tele je naozaj rozsiahly pretože sa nachádza okrem pokožky a vlasov aj v kĺboch, dýchacích cestách, v nosovej sliznici, nervovom tkanive a dokonca aj v ďasnách. Je súčasťou mnohých kozmetických výrobkov ako sú krémy, masky, séra či pleťové gély.

Aké sú jej účinky na pleť?

Jej zázračné účinky spočívajú najmä v schopnosti vytvárať úplne nové bunky. Taktiež dokáže odstraňovať odpad z existujúcich buniek. Kyselina HA sa v pokožke nasýti vodou a vtedy dokáže niekoľkokrát zväčšiť svoj objem. Svoju úlohu má aj pri udržiavaní kolagénu, ktorý sa v pokožke nachádza a vekom ho začína ubúdať. Hyalurón stimuluje tvorbu kolagénu v koži a tak spomaľuje celý proces starnutia. Kyselina hylaurónová spolu s kolagénom teda tvoria základné faktory pre pružnosť a plnosť pleti.

Čo spôsobuje nedostatok Kyseliny HA?

Nedostatok Kyseliny HA sa môže prejavovať viditeľnými známkami starnutia kože v podobe vrások a straty pevnosti. Strate tejto dôležitej látky pre pleť môžete predchádzať rôznymi spôsobmi: V prvom rade sa nevystavujte slnečnému žiareniu bez ochrany v podobe opaľovacieho krému s UV faktorom. Pitný režim je takisto kľúčový pri prevencii straty kyseliny hyalurónovej.

Vyplnenie vrások kyselinou hylaurónovou

Existujú dve metódy, ktoré dokážu vyplniť vrásky pomocou tejto účinnej látky:

Injekčne

Injekčné vpichovanie kyseliny HA je častým a rozšírením spôsobom vypĺňania malých vrások a liniek. V prípade hlbších vrások je potrebné pridať ďalšie účinné látky. Táto metóda sa vykonáva na klinike estetickej medicíny, kde sa pomocou sterilnej ihly malými vpichmi dostáva kyselina do pokožky a vrásky vypĺňa zvnútra. Týmto spôsobom sú vrásky do hĺbky až ku spodnej vrstve pokožky.

Kozmeticky

Pomocou krémov a sér sa dá docieliť rovnaký efekt hladkej a pružnej pokožky avšak za dlhší čas. Tento spôsob aplikovania kyseliny HA do pokožky je teda postupný a pre pleť určite prirodzenejší. Pokožka je po pravidelnej aplikácii jemnejšia, plnšia a nadobúda zdravší vzhľad. Pomocou krémov sa však kyselina HA dostane len do vrchných vrstiev pokožky kde však spolu s inými látkami nachádza svoje pôsobenie.

Čo by ste ešte mali o Kyseline HA vedieť?

O tejto látke vznikajú mnohé mylné názory ako napríklad to, že táto kyselina je zárukou vyhladenia vrások. Kyselina hyalurónová dodáva pleti vlhkosť, je zdrojom hydratácie kožných tkanív a takisto aj kolagénu v nej. Dokáže vyplniť vrásky, ale môže sa správať veľmi rôzne. Sama o sebe teda hlboké vrásky vyplniť nedokáže a však spolu s peptidmi alebo retinolom si s nimi poradí.

Najčastejšie otázky o kyseline hyalurónovej

Čo je to kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová je glykosaminoglykán, komplexný sacharid, ktorý sa vyskytuje prirodzene v tele. Má schopnosť viazať vodu a vytvárať gélovú štruktúru. Je najpoužívanejšou látkou v kozmetickom odvetví v boji proti vráskam.

Môže kyselina hyalurónová poškodiť pokožku?

Nie, kyselina hyalurónová nie je agresívnou kyselinou, ktorá by mohla pokožku poškodiť. Je to látka, ktorú telo produkuje samo a bez problémov ju organizmus prijme.

Ako pôsobí kyselina hyalurónová na pleť?

Kyselina hyalurónová má hydratačné účinky na pokožku a vlasy. Pomáha tvoriť nové bunky a odstraňovať odpad z existujúcich buniek. Spomaľuje starnutie pokožky stimuláciou tvorby kolagénu, čím prispieva k pružnosti a plnosti pleti.

Kde sa kyselina hyalurónová nachádza v tele?

Kyselina hyalurónová sa nachádza nielen v pokožke a vlasoch, ale aj v kĺboch, dýchacích cestách, nosovej sliznici, nervovom tkanive a ďasnách. Vyskytuje sa tiež v mnohých kozmetických výrobkoch, ako sú krémy, masky, séra a pleťové gély.

Aké sú účinky kyseliny hyalurónovej na pleť?

Kyselina hyalurónová stimuluje tvorbu nových buniek a udržiava kolagén v pokožke. To zlepšuje pružnosť a plnosť pleti, čím pomáha bojovať proti vráskam a známkam starnutia.

Čo spôsobuje nedostatok kyseliny hyalurónovej?

Nedostatok kyseliny hyalurónovej môže sa prejavovať vráskami a stratou pevnosti pokožky. Prevenciou straty kyseliny hyalurónovej je napríklad ochrana pred slnečným žiarením a dostatočný pitný režim.

Ako sa vyplňujú vrásky kyselinou hyalurónovou?

Existujú dve metódy – injekčne vpichovaním kyseliny HA priamo do pokožky na klinike estetickej medicíny a kozmeticky pomocou krémov a sérov s postupným účinkom.

Môže kyselina hyalurónová vyplniť hlboké vrásky?

Samotná kyselina hyalurónová nie je schopná vyplniť hlboké vrásky. Avšak spolu s inými účinnými látkami, ako sú peptidy alebo retinol, môže byť účinnou metódou na redukciu hlbokých vrások.

Má kyselina hyalurónová vedľajšie účinky?

Kyselina hyalurónová nemá žiadne vedľajšie účinky, a preto je bezpečná na použitie v kozmetických výrobkoch aj pri procedúrach na klinike estetickej medicíny.

botox injekciaBotoxOšetrenia
16 júla, 2023

Čomu sa vyhnúť po botoxe?

Rozhodli ste sa, že zabojujete proti vráskam jednou z najefektívnejších metód, ktorá je na trhu, botox? V tom prípade spravíte dobre, keď si o nej naštudujete všetky potrebné informácie. Budete…
mladá žena v bielej spodnej bielizni absolvuje injekčnú lipolýzuLipolýzaOšetrenia
22 júna, 2023

Zbavte sa celulitídy a nadbytočných tukov vďaka lipolýze

Leto je za rohom a vy sa kvôli pomarančovej koži na stehnách hanbíte vyzliecť do plaviek? V boji proti celulitíde a nadbytočným tukom je k dispozícii množstvo riešení – od…

Leave a Reply

three × 4 =