Skip to main content

Opuchnuté oči môžu byť dôsledkom rôznych faktorov vrátane únavy, alergií alebo nezdravého životného štýlu. Väčšina z nás zažije túto nepohodlnosť občas, ale existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako im predísť alebo ich zmierniť. Pozrime sa nielen na účinné tipy, ale aj na príčiny opuchu očí.

Príčiny opuchnutých očí:

Únava a nedostatok spánku

Nedostatok spánku môže spôsobiť nahromadenie tekutín pod očnými viečkami, čo vedie k opuchu.

Alergie

Alergická reakcia na peľ, prach alebo iné alergény môže spôsobiť opuchy okolo očí.

Nadmerný príjem soli

Konzumácia veľkého množstva soli môže spôsobiť zadržiavanie tekutín v tele, čo vedie k opuchu.

Stres a emocionálny nepokoj

Emocionálny stres môže spôsobiť sťahovanie ciev a zhoršiť odtok lymfy, čo môže viesť k opuchu očí.

Nesprávna strava a dehydratácia

Nedostatočný príjem vody a strava chudá na živiny môže negatívne ovplyvniť stav pokožky okolo očí.

Aging a strata elasticity kože

S vekom sa koža stráca na elasticite, čo môže spôsobiť zvýraznenie opuchov.

Genetika

V niektorých prípadoch môže byť náchylnosť k opuchom očí genetická a prenáša sa v rodine.

Infekcie očí

Infekcie alebo zápaly v okolí očí môžu spôsobiť opuchy a nepohodlie.

Spôsoby zmiernenia opuchu očí:

1. Chladné obklady

Jedným z najrýchlejších spôsobov, ako zmierniť opuchy okolo očí, je použitie chladných obkladov. Môžete si pripraviť studené obklady z uteráka namočeného v studenej vode alebo použiť špeciálne očné gely, ktoré sa skladujú v chladničke. Prikladajte ich na oči počas pár minút, čo pomôže zúžiť krvné cievy a zmierniť opuch.

2. Čajové vrecúška

Čajové vrecúška môžu byť skvelým spôsobom, ako zmierniť opuchy očí. Či už použijete čierne, zelené alebo bylinné vrecúška, všetky obsahujú tanín, ktorý pomáha zredukovať opuchy a zápaly. Stačí ich namočiť do horúcej vody, nechať ich vychladnúť a potom ich aplikovať na uzavreté oči.

3. Masáž okolo očí

Jemná masáž okolo očí môže zlepšiť prietok krvi a lymfy, čo môže pomôcť zmierniť opuchy. Použite svoje prsty a jemne kmitajte okolo očných viečok až po spánky. Buďte však veľmi opatrní, aby ste nepoužili prílišný tlak, aby ste neublížili citlivej pokožke okolo očí.

4. Aplikácia chladnej lyžičky

Málo ľudí vie, že chladná lyžička môže byť užitočným nástrojom na zmiernenie opuchu okolo očí. Stačí vložiť lyžičku do chladničky na niekoľko minút, potom ju položiť na uzavreté oči. Chladný kov môže pomôcť zúžiť cievy a zmierniť opuch.

5. Zdravá strava a hydratácia

Niekedy opuchy očí môžu byť dôsledkom nadmerného príjmu soli alebo dehydratácie. Snažte sa konzumovať potraviny bohaté na vodu, ako sú uhorky, melóny alebo paradajky, a zredukujte množstvo soli vo svojej strave. Dostatočná hydratácia je tiež kľúčová pre udržanie zdravej pokožky okolo očí.

Dermatologické zákroky na zmiernenie opuchu očí:

Kyselina hyalurónová

Lekár môže aplikovať kyselinu hyalurónovú, ktorá pomáha vyplniť priestory a zlepšiť hydratáciu pokožky. Kyselina hyalurónová je prirodzene sa vyskytujúca látka v našej pokožke, ktorá má schopnosť viazať vodu. Keďže opuchnuté oči často súvisia s nedostatočnou hydratáciou a strátou elasticity kože, aplikácia kyseliny hyalurónovej môže byť účinným spôsobom, ako zmierniť tento problém. Ako to funguje? Kyselina HA zlepšuje hydratáciu, vyplní vrásky, podporí regeneráciu tkanív, zlepší kvalitu cievnych sietí, dlhodobo účinkuje (stráca sa efekt častého riešenia, čo je pre Vás nesporná výhoda)

Laserová terapia

Laserové ošetrenia môžu pomôcť stimulovať kolagénovú produkciu a zlepšiť elasticitu kože okolo očí.

Chemický peeling

Špeciálne chemické látky môžu byť použité na odstránenie odumretých buniek a podporu regenerácie kože.

Botox a filler injekcie

Botox môže pomôcť zmierniť svalové kontrakcie, ktoré spôsobujú vrásky, a fillery môžu zlepšiť objem a tvar okolo očí. Botox, alebo botulotoxín typu A, je látka, ktorá je bežne využívaná v estetickej dermatológii na zmiernenie vrások a linky. Menej známe je, že Botox môže byť účinným spôsobom aj na zmiernenie opuchu okolo očí.

Záver

Opuchnuté oči môžu byť nepríjemným problémom, ale existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako im predísť alebo ich zmierniť. Od chladných obkladov a čajových vrecúšok po jemnú masáž, správnu stravu a dermatologické zákroky, tieto tipy a možnosti môžu pomôcť obnoviť žiarivý vzhľad vašich očí. Pamätajte však, že ak opuchy sú dlhodobo prítomné alebo sa zhoršujú, je vhodné konzultovať s našimi odborníkmi v salóne Dermafresh.

Najčastejšie otázky - Zmiernenie opuchu očí

Aké sú príčiny opuchnutých očí?

Medzi najčastejšie príčiny opuchnutých očí patria, únava a nedostatok spánku, alergie, nadmerný príjem soli, stres a emocionálny nepokoj, nesprávna strava a dehydratácia, strata elasticity kože, genetika alebo infekcie očí.

Aké sú najčastejšie možnosti zmiernenia opuchu?

Zmierniť opuch môžete pomocou chladný obkladov, prikladaním čajových vrecúšok, jemnou masážou okolia oči, aplikáciou chladnej lyžičky a hlavne zdravou stravou a riadnou hydratáciou.

Aké sú možnosti, ak Vám domáca tipy nezabrali?

V našom salóne Dermafresh Vám vieme pomôcť aplikáciou kyseliny hyalurónovej alebo prípadne botoxom, existujú ešte spôsoby ako laserová terapia prípadne chemický peeling.

Vyhladenie vrasokOmladenieOšetreniaZdravá strava a recepty
28 septembra, 2023

Najlepšie tipy a triky na vyhladenie vrások

Boj proti vráskam je nikdy nekončiaci. Vďaka rôznym technológiám starostlivosti o pleť a množstvu produktov je dnes udržanie mladistvého vzhľadu doslova na dosah. Preskúmame spolu rôzne techniky na vyhladenie vrások…
OšetreniaZdravá strava a recepty
13 apríla, 2022

Krásna a zdravá pleť alebo čo dokáže ovocie

Každá žena túži po bezproblémovej, krásnej a sviežej pleti. Pri pohľade do zrkadla a pri zistení, že niečo nie je s Vašou pleťou v poriadku, ihneď siahate po kozmetických výrobkoch. Ale nie, nie je…

Leave a Reply

5 × 2 =