Skip to main content

Kožné vyrážky sú nepríjemnou záležitosťou

Kedykoľvek sa u Vás vyskytnú kožné vyrážky, Vaše myšlienky smerujú k otázkam ako: Čo je to? Je to vážne? Mal/a by som navštíviť lekára? Prinášame Vám článok o 4 pravidlách, ktoré Vám pomôžu pri rozhodovaní.

1. Pravidlo: Porozmýšľajte ako veľmi Vás vyrážka frustruje?

V prípade, že Vás vyrážka naozaj obťažuje neváhajte a navštívte lekára. Vôbec nezáleží na tom, či ide o bežný problém s pokožkou alebo, či na to druhí hovoria, že to nie je veľký problém. Vaše telo je iba Vaše a pokiaľ sa na Váš problém s vyrážkou chcete lekára spýtať, tak sa ho na to jednoducho spýtajte.

Aj zdanlivo ľahko liečiteľné vyrážky Vás môžu veľmi frustrovať, ak neviete čo s nimi a ako ich liečiť. Predstavte si, že neviete o tom, že máte tzv. „atletickú nohu“ (symptóm kožnej infekcie nohy, spôsobuje svrbenie). Je možne, že budete nejakým spôsobom tolerovať svrbenie a pálenie pokožky na nohe niekoľko dní, možno týždňov, ale nakoniec pravdepodobne prídete do bodu, kedy sa z toho jednoducho zbláznite. Jednoduchým riešením je pritom krém na opaľovanie, ale ak to neviete a neporadíte sa s lekárom, tak sa budete tých niekoľko týždňov trápiť.

Vyrážky Vám môžu veľmi jednoducho spôsobiť aj psychický stres a dokonca aj úzkosť. Ak zistíte, že Vás nadmieru znepokojujú a dokonca máte prerušovaný spánok, tak je to ďalší dôvod na návštevu lekára.

2. Pravidlo: Porozmýšľajte ako dlho tú vyrážku máte?

Všeobecne platí, že čím dlhšie danú vyrážku máte, tým pravdepodobnejšie potrebujete navštíviť lekára. Ako dlho máte vyrážku? Väčšinou by vyrážka mala sama zmiznúť po niekoľkých dňoch. Ak máte vyrážku takto dlho a jej stav sa nemení alebo nezlepšuje, je pravdepodobne čas navštíviť lekára.

Bez ohľadu na to, ako dlho ste vyrážku mali, varovné príznaky, ktoré by Vás mali poslať k lekárovi sú: bolesť, opuch, dýchavičnosť, pľuzgiere (o to horšie ak krvácajú) v okolí očí alebo v ústach, a taktiež pokiaľ sa Vám koža lúpe a vidíte to na posteľnej bielizni.

3. Pravidlo: Máte už predchádzajúce skúsenosti s vyrážkami?

Ak ste už v minulosti mali rovnakú vyrážku, je veľká pravdepodobnosť, že to bude rovnaká diagnóza. Veľa ľudí sa domnieva, že pokiaľ sa vyrážka vrátila, tak pôvodne nebola správne diagnostikovaná diagnóza a následne bola nesprávne aplikovaná liečba. Problémom je, že existuje mnoho typov vyrážok, ktoré sa žiaľ nedajú úplne vyliečiť, ich stav sa dá iba kontrolovať a tým pádom je možnosť, že sa Vám počas života ešte vrátia.

Napríklad v závislosti od mnohých faktorov sa môžu vyrážky, ako je akné, ekzém, atopická dermatitída, psoriáza, žihľavka, herpes, opar a rozacea (chorobné začervenanie pokožky) objavovať pravidelne. Vzdelávajte sa o vyrážkach, ktoré Vám diagnostikovali, aby ste vedeli aký priebeh môžete v budúcnosti očakávať. Možno budete prekvapení, že pri určitom ochorení budete musieť pokračovať s liečbou v dlhodobom horizonte, aby ste ochorenie udržali pod kontrolou. Každopádne sa obráťte na svojho lekára, ak si nieste istí, či (a ako) máte pokračovať v liečbe.

4. Pravidlo: Ako Vaša vyrážka vyzerá?

V prípade, že máte vyrážku, ktorá podľa obrázku vyzerá ako pásový opar, tak s veľkou pravdepodobnosťou pásový opar aj máte. Niekedy sa však stáva, že nájdete obrázok a popis, ktorý presne zodpovedá Vašej vyrážke a niekedy sa nebudete vedieť rozhodnúť, pretože symptómy sedia na 2 alebo 3 typy rôznych ochorení kože.

Ak sú príznaky mierne a krátkodobé, tak lekára nemusíte nevyhnutne vyhľadať. Ak Vás však vyrážka nevyhnutne fyzicky obťažuje alebo nadmerne znepokojuje a prejavy za pár dní nepoľavia, tak určite navštívte Vášho lekára. Je možné, že Vás Váš praktický lekár pošle za špecialistom (dermatológom), ktorý Vám vyrážku diagnostikuje a správne nastaví plán liečby.

Najčastejšie otázky - Kožné vyrážky

Čo robiť, ak ma vyrážka veľmi obťažuje?

Ak je vyrážka pre vás veľmi frustrujúca, odporúčame navštíviť lekára. Nezáleží na tom, akým problémom s pokožkou čelíte, dôležité je, že ste sa rozhodli vyhľadať odbornú pomoc.

Ako dlho by mala vyrážka trvať, než by som mal/a vyhľadať lekársku pomoc?

Všeobecne platí, že ak vyrážka pretrváva dlhšie ako niekoľko dní a nezlepšuje sa, odporúčame navštíviť lekára. Varovné signály sú bolesť, opuch, dýchavičnosť a iné neobvyklé príznaky.

Čo ak som už mala podobnú vyrážku v minulosti?

Ak sa vám podobná vyrážka v minulosti vrátila, môže ísť o opakovanie rovnakého ochorenia. Rôzne typy vyrážok môžu mať rôzne priebehy a nie vždy je možné ich úplne vyliečiť.

Aké kroky môžem podniknúť, ak sa vyrážka opakuje?

Je dôležité vzdelávať sa o ochoreniach, ktoré vám diagnostikovali. Konzultujte so svojím lekárom, ako správne pokračovať v liečbe a udržiavať ochorenie pod kontrolou.

Ako môže vizuálny vzhľad vyrážky pomôcť pri diagnostike?

Vyrážka s charakteristickými príznakmi, ako je pásový opar, môže byť indikáciou konkrétneho ochorenia. Avšak nie vždy je možné správne diagnostikovať len podľa vzhľadu. Ak ste neistí, navštívte lekára.

peryKyselina HyaluronováZväčšenie pier
29 júna, 2023

Ako prirodzene zväčšiť pery: 7 účinných tipov pre plnšie a výraznejšie pery

Ak túžite po plnších a výraznejších perách, nemusíte sa uchyľovať hneď v prvom kroku ku skrášľovacím zákrokom. Existujú prirodzené spôsoby, ako dosiahnuť požadovaný objem a zlepšiť vzhľad pier. V tomto…
oddych po botoxeBotoxOšetrenia
19 júla, 2023

Čo robiť po botoxe – Užitočné tipy a odporúčania

Botox je populárny estetický postup, ktorý pomáha vyhladiť vrásky a zlepšiť vzhľad pleti. Po aplikácii botoxu je dôležité venovať zvýšenú pozornosť správaniu, aby sme dosiahli najlepšie výsledky a minimalizovali riziko…

Leave a Reply

20 − 8 =