Skip to main content

Kto by nechcel vyzerať mladšie a sviežejšie? Možno ste už počuli o niťovom liftingu počuli, ale nie ste si istí, čo to je pre vás to pravé „orechové“? V článku sa Vám pokúsime vysvetliť všetko, čo potrebujete vedieť o tejto obľúbenej estetickej procedúre.

Čo je to vlastne ten niťový lifting?

Niťový lifting je nechirurgický, minimálne invazívny dermatologický zákrok používaný na nadvihnutie a napnutie ochabnutej pokožky na tvári (primárne). Používame rozpustné vlákna vyrobené z polydioxanónu (PDO – syntetická niť pre chirurgické účely), ktoré sú umiestňujeme pod kožu, aby stimulovali produkciu kolagénu a poskytli podporu pokožke. Vlákna potom zdvíhame, aby sme vytvorili mladistvejší vzhľad.

Počas procedúry nite zavádzame do špecifických oblastí tváre pomocou malej ihly. Po vložení sa pevne stiahnu, jemne nadvihnú a stiahnu pokožku. Pacienti môžu očakávať drobné nepohodlie, mierny opuch, modriny a začervenanie, ktoré zvyčajne ustúpi v priebehu niekoľkých dní.

Niťový lifting má niekoľko výhod oproti tradičným „faceliftingovým“ procedúram. Po prvé, rekonvalescencia je relatívne rýchla, pretože ide o minimálne invazívny zákrok. Výsledky štandardne vydržia 1 až 2 roky v závislosti od individuálnych faktorov, ako je vek, životný štýl a genetika.

Trošku si zabrdneme do histórie, niťový lifting bol prvýkrát vykonaný v Taliansku v roku 2004 estetickou špecialistkou Dr. Marziou Munafò, ktorá ho predstavila ako alternatívu k chirurgickému zákroku pre jednotlivcov, ktorí nie sú pripravení alebo jednoducho nemajú záujem podstúpiť veľké chirurgické zákroky, ako je napríklad „facelifting“. Odvtedy si získal popularitu vďaka svojej účinnosti a oveľa menej invazívnej povahe v porovnaní s inými chirurgickými možnosťami, ktoré sú dnes k dispozícii. Vidíme teda, že to nie je výstrelok posledných rokov, ale onedlho bude tento typ zákroku oslavovať 20 rokov.

Ako funguje niťový lifting?

Ako sme už spomenuli vyššie, jedná sa o minimálne invazívny zákrok, ako zdvihnúť ochabnutú pokožku na tvári. Drobné vlákna z rozpustných materiálov s malými kužeľmi alebo háčikmi sa vkladajú do pokožky, aby napli a pozdvihli pokožku. Tieto vlákna pomáhajú stimulovať produkciu kolagénu, čo podporuje práve spomínané napnutie pokožky a zároveň mladistvejší vzhľad.

Počas zákroku používame lokálnu anestézia a nite sa zavádzame cez drobné rezy na pokožke. Vlákna následne vkladáme do podkožia, aby sme vykonali požadované podvihnutie a napnutie pokožky, následne ich zaistíme na mieste. Tento postup trvá približne 45 minút až hodinu a možno ho vykonať ambulantne.

Jedným z jedinečných aspektov niťového liftingu je, že výsledky vidíte ihneď po zákroku a ešte lepšie je, že výsledky sa časom zlepšujú, keď sa začne produkcia kolagénu zvyšovať. Doba zotavenia je úplne minimálna, pričom väčšina ľudí sa môže vrátiť k svojim bežným aktivitám do cca 1 týždňa.

Upozorňujeme, že pred zákrokom je potrebné poradiť sa u nás v salóne Dermafresh s našimi špecialistami, či je zákrok pre Vás vhodný, je nevyhnutne potrebné k nám prísť najskôr na konzultáciu.

Ako to celé prebieha?

Niťový lifting je nechirurgický zákrok ako už viete. Postup je pomerne jednoduchý a nelíši sa od iných dermatologických ošetrení.

 1. Konzultácia: Pred procedúrou si naplánujeme úvodnú konzultáciu s naším certifikovaným odborníkom (zákroky vykonávajú výhradne vyštudovaní lekári), aby ste si prediskutovali svoje očakávania, anamnézu a vhodnosť.
 2. Príprava: Pred zákrokom je nevyhnutné úplne sa vyhnitúť alkoholu, je potrebné oznámiť vopred aké lieky beriete (primárne lieky na riedenie krvi), ktoré by mohli zvýšiť riziko krvácania. Pred začatím zákroku sa aplikuje znecitlivujúci krém resp. lokálna anestézia.
 3. Postup: Počas procedúry lekár vloží tenké nite pod kožu cez malé rezy urobené v špecifických oblastiach na základe požadovaného výsledku. Po vložení sa vyformujú a vytiahnu vlákna, aby nadvihli tkanivo a dosiahli prirodzene vyzerajúci výsledok.
 4. Zotavenie: Po zákroku môže nastať mierny opuch, modrinky alebo nepríjemný pocit, ktorý by mal ustúpiť v priebehu niekoľkých dní až maximálne jedného týždňa. Počas tohto obdobia sa odporúča vyhnúť sa niektorým aktivitám, ako je cvičenie prípadne masáže tváre.
 5. Výsledky: Po zákroku si môžete všimnúť okamžité zlepšenia napnutosti a textúry pokožky, ktoré sa budú časom zlepšovať so zvyšujúcou sa produkciou kolagénu.
 6. Následná starostlivosť: Účinky niťového liftingu zvyčajne trvajú 1-2 roky, ako sme už spomenuli (môžu byť však ovplyvnené vekom, životným štýlom alebo genetikou, preto apelujeme na zdravú životosprávu). Následnými konzultáciami identifikujeme potrebu ďalších zákrokov prípadne iných postupov na udržanie alebo zlepšenie stavu pleti.

Oblasti kde sa aplikuje niťový lifting

Oblasť Výsledok
Čeľusť Pozdvihnutie tejto oblasti vytvorí prirodzene vyzerajúce kontúry.
Obočie Zvýraznenie linky obočia a osvieženie vzhľadu.
Oblasť pod očami Napnutie pokožky okolo oblasti očí vytvorí jej hladší, sviežejší a mladistvejší vzhľad.

Existujú nejaké riziká alebo vedľajšie účinky?

Niťový lifting má zvyčajne minimálne riziká a takmer žiadne vedľajšie účinky. U pacientov sa však môžu objaviť modriny, opuch, krvácanie a veľmi mierna bolesť v mieste vpichu. Je nevyhnutne dôležité poznamenať, že akékoľvek potenciálne riziká alebo vedľajšie účinky je možné eliminovať certifikovaným a skúseným lekárom, ktorý zákrok vykonáva (u nás v salóne Dermafresh máme samozrejme iba takých).

Okrem týchto pomerne bežných vedľajších účinkov existujú zriedkavé prípady, kedy sa u pacientov môže vyskytnúť infekcia (riešenie je medikamentózne) alebo ešte zriedkavejšie sa môže vyskytnúť poškodenie nervov. Netreba mať ale obavy, po konzultácií u nás v salóne Vám poradíme a eliminujeme riziká spojené so zákrokom na minimum.

Na ďalšie minimalizovanie akýchkoľvek potenciálnych rizík alebo vedľajších účinkov spojených s procedúrou niťového liftingu je dôležité dodržiavať pokyny pre následnú starostlivosť, ktoré vám poskytne náš špecialista. Tie môžu zahŕňať vyhýbanie sa určitým činnostiam (napríklad cvičenie) alebo liekom, ktoré by mohli zvýšiť riziko komplikácií. Starostlivým dodržiavaním pokynov po zákroku môžu klienti výrazne znížiť riziko výskytu nežiaducich vedľajších účinkov.

Jedným z navrhovaných opatrení na zníženie diskomfortu počas zotavovania je použitie ľadových obkladov na postihnutú oblasť po dobu 10-15 minút. Okrem toho, užívanie voľnopredajných liekov na zmiernenie bolesti podľa pokynov lekára môže pomôcť zvládnuť toto drobné nepohodlie. Zároveň správny odpočinok a dostatok hydratácie tiež zohrávajú kľúčovú úlohu pri minimalizácii nepriaznivých následkov zákroku.

Čo môžete očakávať po  zákroku?

Po absolvovaní niťového liftingu sa mnohí pacienti pýtajú na proces regenerácie. Je celkom normálne, že v mieste vpichu sa bude vyskytovať mierny opuch aklebo modrinky. Je vysoko odporúčané aby ste sa vyhýbali namáhavým činnostiam na niekoľko dní (cvičenie, prípadne ťažká manuálna práca). Ako sme už spomenuli v predchádzajúcom odseku, v  prípade potreby môžete užívať bežne dostupné lieky proti bolesti.

Hojenie po niťovom liftingu zvyčajne trvá cca 1 týždeň, v závislosti od toho, koľko vlákien bolo použitých a kam sme ich vkladali. Väčšina ľudí je schopná vrátiť sa do práce krátko po zákroku.

Je vhodné vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu, rovnako je potrebné zbytočne nezaťažovať pokožku nadmernou vlhkosťou a je vhodná jemná starostlivosť, ľahké očistenie pleti (žiadne „silné“ pleťové krémy) a jej jemné vysušenie. Ak spozorujete akékoľvek nezvyčajné príznaky, ako je silná bolesť alebo infekcia, je dôležité ihneď nás kontaktovať.

Príprava (deň D)

Príprava je za každých okolností dôležitá a záleži od nej konečný výsledok. Pred zákrokom Vás poučíme, ale pre istotu Vám to zhrnieme v krátkosti aj v dnešnom príspevku.

 1. Vašu anamnézu si prejdete s našim lekárom.
 2. Dva týždne pred zákrokom sa vyhnite užívaniu liekov na riedenie krvi alebo rôznych doplnkov (je potrebné to skonzultovať s lekárom ako v predchádzajúcom bode).
 3. V deň stretnutia dôkladne očistite cieľovú oblasť, vyhnite sa make-upu alebo výrobkom starostlivosti o pleť (mastné krémy, krémy na opalovanie atď).
 4. Pred príchodom na zákrok si doprajte ľahké jedlo a vyhnite sa kofeínu a alkoholu.
 5. Oblečte sa do pohodlného oblečenia a vyhnite sa noseniu šperkov okolo ošetrovanej oblasti.

Je dôležité poznamenať, že príprava sa môže líšiť v závislosti od individuálnych faktorov, ako je zdravotný stav a aktuálne užívané lieky, presný postup si prejdete u nás s našim špecialistom, ktorý bude zákrok vykonávať.

Niťový lifting vs. facelifting

V poslednej časti si povieme rozdiely a porovnanie medzi niťovým liftingom a faceliftingom.

Procedúry niťového liftingu a faceliftingu sú dermatologické ošetrenia, ktoré riešia ochabnutú pokožku a príznaky starnutia. Každý zákrok má však svoje jedinečné pre a proti a je dôležité porozumieť ich rozdielom skôr, ako sa rozhodnete, ktorou cestou sa vybrať a čo bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám.

Aby sme poskytli jasné porovnanie medzi liftingom nití a faceliftom, tu je prehľadná tabuľka, ktorá v jednoduchosti obsahuje faktické porovnanie:

Niťový lifting Facelifting
Nechirurgický zákrok. Chirurgický zákrok.
Neinvazívne s takmer neviditeľnými jazvičkami. Invazívny zákrok s možnými jazvami.
Kratší čas rekonvalescencie (približne o polovicu) Dlhší čas potrebný na zahojenie (v rozmedzí 2-4 týždne).
Zdravá strava a recepty
3 augusta, 2021

Zelené potraviny

Sila zelených potravín Zelené potraviny sú mimoriadne dôležitou súčasťou zdravého stravovania. Existuje veľa možností, z ktorých si môžete vybrať a môžu sa ľahko začleniť do jedál. Niektoré populárne zelené jedlá…
Ošetrenie pigmentových škvŕn v ordináciiOmladenieOšetrenia
2 októbra, 2023

Ošetrenie pigmentových škvŕn

Pigmentové škvrny sú prejavom nadmernej tvorby kožného pigmentu (melanínu) a môžu sa objaviť na rôznych častiach tela, najmä na tvári, rukách a nohách. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť pigmentových…

Leave a Reply

6 + one =