Skip to main content

Botox je jedným z najpopulárnejších spôsobov liečby z rôznych dôvodov, ale stále existuje niekoľko mylných predstáv o tom, čo robí a čo nerobí a akí sú najlepší kandidáti na použitie. Len Vy a Váš konzultujúci lekár viete, či je aplikácia botoxu  dobrý alebo zlý nápad pre Vás. Ale predtým, ako sa dostanete k tomuto kroku, môžeme Vám pomôcť zbúrať niektoré mýty o ňom. Tu sú:

Mýtus č. 1: Najlepšie je riešiť botox, keď sa nám objavia na tvári hlboké vrásky.

Fakt: Pokiaľ si uvedomíte silu prevencie, viete ušetriť veľa času a námahy v dlhodobom horizonte. Doktor Grant Stevens z kliniky Los Angeles Plastic Surgeon vysvetľuje, Aplikáciu botoxu využívajú ľudia stále častie, čím vykonávajú prevenciu pred hlbokými vráskami. Nečakajú kým sa im na pokožke objavia prvé hlboké vrásky, pretože je potom oveľa ťažšie ich odstrániť. Ďalej dodáva, že botox sa často používa na vrásky, ktoré sa tvoria pri pohybe svalov ako napr. mračenie alebo zvyšovanie obočia. Často sa stáva, že svaly na tvári u ľudí, ktorí si dali preventívne aplikovať botox, sa naučili nepoužívať pohyby svalov, ktoré prispievali k zhoršovaniu vrások. A práve tým, že sa Vaše svaly naučia nerobiť určité pohyby alebo výrazy na tvári, si zabezpečíte menšiu potrebu aplikácie botoxu resp. ju nebudete potrebovať tak často.

Mýtus č. 2: Ak prestanete s aplikáciou botoxu, budú Vaše vrásky ešte hlbšie.

Fakt: Nie nebudú! Jednoducho sa vrátia k stavu pred aplikáciou botoxu. Dermatológ Martie Gindon z kliniky Toronto Dermatologist vysvetľuje, Botox zabráni zhoršeniu Vašich vrások pokiaľ budete pokračovať v aplikácií botoxu. V prípade, že sa rozhodnete pre ukončenie aplikácie, Vaša pokožka stratí relaxačný účinok z botoxu a obnoví sa normálny vývoj vrások pohybmi na tvári. Botox teda v žiadnom prípade vrásky nezhorší. A nezabúdajte, že výsledky botoxu nie sú trvalé. Plastický chirurg Doktor Steven Svehlak hovorí, že výsledky botoxu pretrvajú 3 až 4 mesiace. Pri klientoch, ktorí si ho dávajú aplikovať v pravidelných intervaloch, môžu výsledky aplikácie trvať aj dlhšie ako 3-4 mesiace, pretože ich svaly na tvári sú imobilizované a môžu atrofovať, čo znamená, že po prerušení aplikácie botoxu sa stav vrások pomaly vráti k stavu pred liečbou.

Mýtus č. 3: Nikdy nie ste príliš mladý na botox.

Fakt: Vek môže byť iba čislo, keď ste starší. Úspešné aplikácie botoxu môžu býť dokonca aj u klientov, ktorí majú viac ako 65 rokov. V prípade, že ste „tinedžer“, tak by Vám Váš konzultujúci lekár, mal oznámiť, že nie ste pripravení na aplikáciu botoxu. Reálny prípad 18 ročnej ženy, ktorá sa pýtala, či nie je príliš mladá na aplikáciu botoxu na línie pod očami, dokazuje, že príliš mladá na aplikáciu bola. Dermatológ Doktor Don Merhabi hovorí, Som zástanca preventívneho botoxu a jeho aplikácie od veku 20 rokov, ale 18 ročný klient je príliš mladý na botox. V prvom rade botox nie je vhodný na vrásky pod očami a po druhé botox nie je ideálny na aplikáciu na linky, ktoré sú konštantne v pohybe, u 18 ročného klienta je veľmi nepravdepodobné, že po pohybe svalov by linky zostali a preto odporúčam počkať s aplikáciou botoxu 4 roky.

Mýtus č. 4: Botox je len na vrásky.

Fakt: Botox nemá iba kozmetický význam. Injekčná aplikácia botoxu sa používa aj na liečbu migrény, znížením svalového napätia sa vytvára menšie napätie na nervový systém. Používa sa taktiež na dočasné blokovanie potných žliaz, čím sa zabráni nadmernému poteniu, a dokonca pomáha pacientom trpiacich depresiami.

Mýtus č. 5: Botox je iba pre ženy.

Fakt: Doktor Anthony Youn hovorí, Zdá sa, že kazdý rok príbuda mužov, ktorý dostanú aplikáciu botoxu ako darček a nie sú to nevyhnutne iba starší muži. Stretávame sa s mužmi, ktorí majú za sebou aplikácie botoxu vo veku cca 30 rokov. Ďalej dodáva, že Priemerný klient zvyčajne nie je stereotypný pán, ktorý sa o seba naozaj stará, ale muž, ktorý dostal inšpiráciu u svojej manželky alebo priateľky. A niektorí muži používajú aplikáciu botoxu, aby si ľahšie našli partnerku. Doktor Constantino Mendieta hovorí, že muži s hlbokými vráskami môžu niekedy pôsobiť nahnevane, nehovoriac o starších mužoch, na ktorých je tento efekt ešte badateľnejší. Aplikácia botoxu môže tento vzhľad „zjemniť“, čo môže byť žiadúce napríklad pri obchodných záležitostiach.

Najčastejšie otázky - Botox a mýty o ňom

Najlepšie je riešiť botox, keď sa nám objavia na tvári hlboké vrásky?

Skorá prevencia je kľúčom k dlhodobému úspechu. Botox sa často využíva na predchádzanie hlbokých vrások tým, že bráni ich vzniku pri pohybe svalov.

Ak prestanete s aplikáciou botoxu, budú Vaše vrásky ešte hlbši?

Nie, vrásky sa vrátia k stavu pred aplikáciou botoxu. Aplikácia botoxu bráni zhoršovaniu vrások a nezhoršuje ich.

Nikdy nie ste príliš mladý na botox?

Vek nie je jediný faktor. Aplikácia botoxu sa odporúča v zrelejšom veku, pretože príliš mladí jedinci môžu mať prirodzenejšiu pokožku.

Botox je len na vrásky?

Botox má rôzne využitie vrátane liečby migrény, zmiernenia nadmerného potenia a podpory v boji proti depresii.

Botox je iba pre ženy?

Botox je rovnako vhodný aj pre mužov. Muži ho využívajú na zlepšenie vzhľadu a môže pomôcť pri obchodných záležitostiach.

OšetreniaZdravá strava a recepty
13 apríla, 2022

Krásna a zdravá pleť alebo čo dokáže ovocie

Každá žena túži po bezproblémovej, krásnej a sviežej pleti. Pri pohľade do zrkadla a pri zistení, že niečo nie je s Vašou pleťou v poriadku, ihneď siahate po kozmetických výrobkoch. Ale nie, nie je…
botox injekciaBotoxOšetrenia
16 júla, 2023

Čomu sa vyhnúť po botoxe?

Rozhodli ste sa, že zabojujete proti vráskam jednou z najefektívnejších metód, ktorá je na trhu, botox? V tom prípade spravíte dobre, keď si o nej naštudujete všetky potrebné informácie. Budete…

Leave a Reply

18 − 7 =