Skip to main content

Sila zelených potravín

Zelené potraviny sú mimoriadne dôležitou súčasťou zdravého stravovania. Existuje veľa možností, z ktorých si môžete vybrať a môžu sa ľahko začleniť do jedál. Niektoré populárne zelené jedlá zahŕňajú špenát, zelený hrášok, brokolicu, kapustu a šalát. Používanie širokej škály týchto potravín je najlepší spôsob, ako zabezpečiť pevné zdravie a mohli ste využiť nasledujúce výhody:

Silný zdroj antioxidantov

Väčšina zelených potravín, ako je špenát a brokolica, sú považované za super potraviny, pretože obsahujú vysoké množstvo antioxidantov v nich. Väčšina vitamínov A, C a E sa nachádza vo väčšine zelených potravín, okrem iných dôležitých živín, ako je železo a zinok. Antioxidanty zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane vášho tela pred vírusmi, takže sú dôležité pre zdravie. Konzumácia aspoň troch porcií zelených potravín každý deň, zabezpečí vášmu telu dostatok antioxidantov, aby vás chránili.

Nízka hladina kalórií

Zelené potraviny, obzvlášť tmavé listové, obsahujú veľké množstvo vody, ktoré zase zanechávajú extrémne nedostatok kalórií. To znamená, že môžete jesť čo najviac z nich, a nemusíte sa obávať získavania akejkoľvek váhy. V skutočnosti pridávanie týchto jedál do vašich obľúbených jedál, ako sú, polievky, pečivo a cestoviny, môže pomôcť hromadeniu jedla pri zachovaní kalórií pod kontrolou, takže môžete jesť viac vašich obľúbených jedál bez skoku do kalorického príjmu.

Veľký zdroj fytonutrientov

Fytonutrienty sú špeciálne chemikálie nachádzajúce sa v zelených potravinách, ktoré majú dobrý účinok na telo potom, čo sú spotrebované. Tieto vlastnosti pomáhajú posilniť váš imunitný systém a pomáhajú chrániť vaše telo pred poškodením buniek. Aby ste získali širokú škálu týchto živín, je dôležité, aby ste zelené potraviny konzumovali každý deň.

Zelené potraviny sú skoro bez karbónu

Hoci sú v zelených potravinách k dispozícii malé množstvá sacharidov, sacharidy, ktoré sa nachádzajú v potravinách, sú dôležité pre vaše zdravie. Tieto konkrétne sacharidy sú zložité, takže sú nabité veľmi potrebnou vlákninou, ktorá vám pomôže udržať si plný žalúdok dlhšie počas celého dňa. Vláknina tiež pomáha zachytiť toxíny v t čreve. Vláknina má tiež dôležitú úlohu pri pravidelnom pohybe čriev.

Jednoduché na úrovni glukózy

Veľa potravín, ktoré sa spotrebúvajú v dnešnom svete, sa spracúva a preto zohrávajú úlohu pri zvyšovaní hladín glukózy v krvi mimoriadne vysoko. Tento proces môže skutočne spôsobiť zmätok na vašom tele a dokonca môže viesť k cukrovke. Zelené potraviny majú však veľmi nízky obsah cukrov a pretože sú plné vlákniny a vody, v skutočnosti pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi počas celého dňa.

Naše odporúčané top 5 zelených potravín na každý deň:

  • 1.Špenát

Je bohatý na vitamíny A a K a je dobrým zdrojom železa a folátu. Špenát poskytuje antioxidanty, ako beta-karotén, ktorý podporuje zdravie srdca, bojuje proti rakovine a pomáha udržiavať zdravé oči. Surový špenát je vynikajúci v šalátoch namiesto akéhokoľvek druhu šalátu alebo pridať hŕstku na miešané vajcia, omelety, polievku alebo cestoviny.

  • 2. Avokádo

Jedzte to každý deň – je nabité svojím dobrým tukom; Srdcovo-zdravé mononenasýtené a polynenasýtené tuky. Tieto tuky pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a udržujú pocit plnosti dlhšie. Je to dobrý zdroj vitamínov E a C, draslíka a luteínu. Jedzte za surova, alebo predajze do pomazánok.. Pridajte na sendviče, šalát alebo cestoviny.

  • 3. Brokolica

Brokolica je dobrým zdrojom vitamínov A, C a K, folátu a vápnika. Je bohatá na fytochemikálie bojujúce proti rakovine, má veľmi veľa vlákniny, ktorá spôsobuje pocit plnosti dlhšie. Jedzte ju surovú alebo ľahko naparenú. Konzumujte ju s pridaním olivového oleja, s čerstvým lisovaným citrónom, morskou soľou a nakrájaným rozmarínom.

  • 4. Zelený čaj

Zelený čaj sa stal novým superfoodom na svete. Je plný antioxidantov bojujúcich proti rakovine a podporuje zdravie srdca, pomáha tráveniu a urýchľuje metabolizmus. Vychutnajte si zelený čaj teplý alebo studený. Doplňte do džbánika citrón a uhorku a pite cez deň.

  • 5. Zelený jačmeň

Jedná sa o tvrdú prísadu, ktorá nie je po chuti všetkým, ale výhody sú obrovské a stojí za to preskúmať. Táto zelená potravina nesie v sebe chlorofyl, čo je v podstate krv rastlín a je to, čo robí pšenicu tak silnú. Chlorofyl sa hovorí, že zvráti starnutie, potláča hlad, čistí krv a pomáha predchádzať rakovine. Zelený jačmeň je 70% chlorofyl, čo je koncentrovaná dávka slnečného žiarenia pre telo.

Listová zelenina a zdravie

Vo všeobecnosti by ste sa mali snažiť jesť aspoň päť porcií zeleniny denne (to je asi 2 1/2 šálky varenej zeleniny), a to zahŕňa listovú zeleninu. Pokiaľ sú pripravené zdravým spôsobom, zelené listy, podobne ako ostatná zelenina, sú skvelým doplnkom k vašej strave a ponúkajú nespočetné zdravotné výhody.

Listy zelené sú plné vitamínov, minerálov a fytochemikálií bojujúcich proti chorobám. Sú bohaté na vlákninu, dôležitú živinu pre chudnutie a imunitu, pretože vás udrží v plnej miere a pomáha vám ovládať hlad. Vláknina môže tiež znížiť hladinu cholesterolu a krvný tlak a pomôcť zmierniť výkyvy krvného cukru spomalením vstrebávania sacharidov do krvného obehu po jedle. Tým sa znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky 2. typu. Listy zelene obsahujú aj veľa vody, ktorá pomáha udržiavať hydratáciu a prispieva k prekrásnej koži a vlasom.

Niektoré zelené listy a korienky, sú obzvlášť bohaté na vápnik, ktorý pomáha udržiavať silné zuby a kosti a znižuje celkové riziko osteoporózy. Vápnik tiež prispieva k svalovej funkcii a krvnému tlaku. Listová zelenina obsahujú aj draslík, ktorý ďalej chráni pred osteoporózou a pomáha regulovať hladinu krvného tlaku .

Antioxidanty ako vitamín C, luteín a zeaxantín, ktoré sú obsiahnuté v listovej zelene, môžu pomôcť znížiť riziko katarakty a makulárnej degenerácie. Vitamín C pomáha telu tvoriť aj kolagén; Kolagén je hlavnou zložkou chrupavky, ktorá pomáha pri spoločnej flexibilite, môže znížiť riziko artritídy a udržuje pokožku a vlasy zdravé a krásne. Výskum ukazuje, že vitamín C môže tiež spomaliť stratu kostnej hmoty a znížiť riziko zlomenín.

Listnatá zelenina, obsahuje beta-karotén, napr. zelené kukurice, špenát a brokolica, prispievajú k rastu a oprave tkanív tela. Beta-karotén môže chrániť vašu pokožku pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. Beta-karotén sa premenil na vitamín A v tele a zdrojmi beta-karoténu je najlepší spôsob, ako dostať vitamín A, pretože extrémne vysoké dávky vitamínu A v doplnkoch môžu byť toxické a vedú k vzniku porúch pečene a nervovým poruchám, ako aj vrodeným chybám. Potravinárske zdroje beta-karoténu sú úplne bezpečné, pretože organizmus reguluje, koľko betakaroténu sa mení na vitamín A.

Listová zelenina je výborným zdrojom kyseliny listovej, čo môže znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a straty pamäti . A pretože folát prispieva k produkcii serotonínu, môže pomôcť odvrátiť depresiu a zlepšiť náladu.

Vitamín E nachádzajúci sa v zelenej listovej zelenine pracuje s vitamínom C, aby udržal pokožku zdravú pri starnutí. Tento vitamín tiež pomáha chrániť pokožku pred škodlivými lúčmi slnka a môže pomôcť znížiť riziko katarakty a degenerácie makuly.

Zatiaľ čo zelené listy ponúkajú veľa zdravotných výhod, môžu niekedy spustiť IBS /syndróm dráždivého čreva/ u osôb, ktoré sú citlivé. Navyše, ak užívate warfarín (Coumadin), uistite sa, že váš lekár monitoruje Vašu krv a dávku liekov, pretože zvyšujete príjem zelenej zelenej zeleniny. Táto zelenina je bohatá na vitamín K, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri zrážaní krvi.

MezoterapiaMezoterapiaOmladenie
20 júna, 2023

Mezoterapia PRED a PO – na aké výsledky sa môžete tešiť?

Konečne ste sa odhodlali pre omladenie pleti, no stále máte akési pochybnosti, že estetické procedúry sú vyhodené peniaze? Naše klientky obľubujú mezoterapiu a sami sú dôkazom, že viditeľné omladenie je…
injekcna lipolyzaKozmetikaLipolýzaOšetrenia
18 júla, 2023

Trošku o injekčnej lipolýze

Z histórie Prvýkrát bola injekcia aplikovaná doktorkou Patriciou Rittes v roku 1995, a to konkrétne v oblasti spodných viečok. Ošetrenie prebehlo viackrát, pričom sa podarilo tieto vankúšiky zredukovať. Liečbu posunul významne vpred aj…

Leave a Reply

twenty + thirteen =