Skip to main content

V salóne Dermafresh veríme, že vám poskytneme čo najkomplexnejšie a najpresnejšie informácie o botoxe, aby sme vám pomohli robiť relevantné rozhodnutia o vašich kozmetických/dermatologických zákrokoch. Botox nie je iba populárnou kozmetickou procedúrou, ale má aj prekvapivé terapeutické výhody. Poďme teda spolu preskúmať nasledujúcich 12 fascinujúcich faktov o botoxe, ktoré ste pravdepodobne nevedeli, od jeho náhodného objavu až po jeho rozmanité využitie.

1. Náhodný objav

Cesta botoxu sa začala tým najneočakávanejším spôsobom. V 20. rokoch 19. storočia si nemeckí vedci všimli prípady otravy jedlom spojené s konzumáciou zabíjačkových krvavničiek. Jeden z vedcov, Justinus Kerner, sa pustil do vyšetrovania a objavil toxín s názvom „botulín“. Tento bakteriálny toxín bol neskôr vyvinutý ako liečivo a predstavený svetu pod obchodným názvom Botox. A následne až v roku 2002 FDA (Food and drug administration teda obdoba nášho slovenského ŠÚKLu) oficiálne schválila botox ako bezpečnú kozmetickú procedúru.

2. Viac ako iba kozmetická úprava

Hoci je botox všeobecne známy pre svoje kozmetické „zázraky“, ukázalo sa, že je účinnou liečbou chronickej migrény. Botox, schválený v roku 2010 na tento účel, sa na zmiernenie migrény aplikuje do siedmich špecifických oblastí okolo hlavy, ako je napríklad mostík nosa a čelo. Je pozoruhodné, že pacienti pociťujú výrazné zlepšenie už v priebehu štyroch týždňov, čo mnohým prirodzene dokáže radikálne zmeniť život.

3. Boj proti hyperhidróze (nadmerné potenie)

Nadmerné potenie, známe ako hyperhidróza, postihuje približne 3 % obyvateľov USA (obdobné štatistiky evidujeme aj u nás). Botox prichádza na pomoc tým, že blokuje nervové signály, ktoré spúšťajú hyperaktívne potné žľazy. Táto liečba dokáže zázraky pri lokalizovanej hyperhidróze, ako je potenie v podpazuší, a prináša úľavu už za 5 dní. S kompletnými výsledkami viditeľnými do 2 týždňov ponúka botox dlhodobé riešenie, ktoré by pacienti mali dodržiavať iba každých šesť mesiacov, inak povedané stačí túto liečbu podstúpiť 2 krát za rok a môžete viesť bežný, pohodlný život bez obdobných starostí.

4. Prijatie botoxu nad rámec rodových noriem

Preč sú časy, keď sa botox považoval za výlučne ženský. Trend sa zmenil a v súčasnosti prijíma botox z rôznych dôvodov čoraz viac mužov. Profesionáli s bielymi goliermi (myslíme to nadnesene, nechceme tým nikoho uraziť a samozrejme nie, iba tí), ktorí sa snažia získať konkurenčnú výhodu vo svete podnikania, sa často rozhodujú pre botox, aby dosiahli hladší a pevnejší vzhľad. Presvedčivé výsledky a ústne odporúčania viedli k výraznému nárastu počtu mužských nadšencov botoxu.

5. Dlhodobé účinky na tvárové svaly

Niektorí zákazníci váhajú s vyskúšaním botoxu kvôli jeho troj- až štvormesačnej účinnosti. Časom však môže botox viesť k dlhším intervalom medzi ošetreniami. K tomuto javu dochádza, pretože botox uvoľňuje tvárové svaly a trénuje ich, aby zostali prirodzene uvoľnené dlhší čas, čo pacientom umožňuje tešiť sa z dlhodobejších výsledkov (vždy sa pochopiteľné jedná o individuálne výsledky, ktoré su ovplyvnené mnohými faktormi ako genetika, životospráva atď., bližšie informácie sme vám schopní poskytnúť pri osobnej konzultácií s našími lekármi).

botox zakrok ukazka6. Vrchol bezpečných kozmetických zákrokov

Pri množstve kozmetických zákrokov, ktoré sú dnes k dispozícii, je bezpečnosť prvoradá. Botox vyniká ako jeden z najbezpečnejších kozmetických zákrokov, ktorý je podložený rozsiahlym výskumom, laboratórnymi testami a klinickými skúškami. Jeho bezpečnosť a účinnosť bola podporená mnohými štúdiami, ktoré ubezpečujú pacientov o dôveryhodnej možnosti liečby.

7. Zmiernenie chronickej bolesti

Terapeutický potenciál botoxu sa vzťahuje aj na liečbu chronickej bolesti. Vstreknutím botoxu do špecifických svalov sa zablokujú nervové signály zodpovedné za svalovú aktivitu, čím sa zmierni chronické svalové napätie a bolesť. Medzi bežné oblasti liečby patrí krk, chrbát a miesta postihnuté artritídou alebo tenznými (úzkostnými) bolesťami hlavy, čo predstavuje účinnejšiu a znesiteľnejšiu alternatívu k perorálnym liekom (ktoré ako vieme, nie každému vyhovujú).

8. Rýchly a pohodlný postup

Botoxové ošetrenie, ktorému sa s obľubou hovorí „ošetrenie počas obeda“, trvá zvyčajne len desať minút. Naši licencovaní lekári vykonajú počas vašej prvej návštevy dôkladnú analýzu tváre, aby lepšie pochopili vaše ciele (pri prvej návšteve zakladáme automaticky aj vašu zdravotnú kartu). Následné ošetrenia sú rýchle a bezproblémové a ponúkajú vám maximálne pohodlie.

9. Prínos pre duševné zdravie

Botox sa stal doplnkovou terapiou depresie, ktorá postihuje približne 3,4 % svetovej populácie. Injekcia botoxu do vrások zabraňuje hlbokému mračeniu počas negatívnych emócií, čím sa narúša spätná väzba, ktorá zhoršuje negatívne pocity. Podľa hypotézy spätnej väzby na tvári môže zablokovanie týchto vrások pozitívne ovplyvniť náladu, čo poskytuje dlhodobejšie výhody pre duševné zdravie, ktoré presahujú obvyklé tri až štyri mesiace.

10. Riešenie pre tzv. „gumový“ úsmev

Spoločenské ideály často ovplyvňujú vnímanie seba samého a niektorí ľudia môžu pociťovať rozpaky nad gumovým úsmevom, pri ktorom je počas úsmevu vidieť viac tkaniva ďasien. Botox ponúka nechirurgickú nápravu tým, že injekciou do hornej pery uvoľní svaly a zníži nadmerné odhalenie ďasien. Vďaka výsledkom trvajúcim niekoľko mesiacov môžu pacienti dosiahnuť svoj vytúžený úsmev.

11. Zjemnenie čeľustí

Mnohé ženy túžia po jemnej a ženskej línii čeľuste. Botox ponúka riešenie tým, že sa zameriava na žuvacie svaly, ktoré sú zodpovedné za definíciu čeľuste. Blokovaním nervových signálov botox uvoľňuje tieto svaly, čo vedie k mäkšej línii čeľuste. Zákrok spolu so strategickými injekciami dosahuje prirodzene vyzerajúce výsledky a poskytuje jednotlivcom kontúry tváre, po ktorých túžia.

12. Micro-Botox: Subtílny (jemný) trend

Celebrity vyvolali nový trend s tzv. mikro-botoxom, ktorý zahŕňa menšie, viacnásobné injekcie na dosiahnutie jemných účinkov. Zákrok je navrhnutý tak, aby mal minimálny vplyv na svalovú aktivitu a ponúkal jemnejšie výsledky. Naši lekári samozrejme taktiež dokážu zákrok prispôsobiť vašim preferenciám a zabezpečiť, aby ste dosiahli požadovaný výsledok.

Pár slov na záver

Na záver môžeme teda povedať (alebo v našom prípade napísať), že botox nepochybne mení pravidlá hry a ponúka nielen kozmetické výhody, ale aj tie terapeutické pri rôznych problémoch (v niektorých prípadoch aj pri ochoreniach). V našom salóne sa naši licencovaní lekári snažia poskytnúť vám individuálne ošetrenia botoxom, ktoré sú v súlade s vašimi potrebami a túžbami. Ak uvažujete o botoxe alebo chcete preskúmať jeho transformačný potenciál, veselo sa na nás obráťte a vaše problémy dôsledne skonzultujeme. Vyskúšajte zázraky botoxu a odomknite novú úroveň sebavedomia a pohody.

Najčastejšie otázky o botoxe

Čo je botox a ako funguje?

Botox je názov pre liečivý prípravok obsahujúci botulotoxín, ktorý aplikujeme pomocou injekcií do svalov. Blokuje nervové signály do svalov, čím zabraňuje ich kontrakcii a spôsobuje dočasné zmäkčenie vrások alebo zmiernenie svalových problémov.

Aké sú hlavné kozmetické výhody botoxu?

Botox využívame na zjemnenie vrások, ako sú napríklad vrásky čela, vrásky medzi obočím a „vrány nohy“ okolo očí. Pomáha nám dosiahnuť hladšiu a mladšiu pokožku.

Môže botox pomôcť aj pri liečbe migrény?

Áno, botox je schválený na liečbu chronickej migrény. Injekcie aplikujeme do špecifických oblastí hlavy, čím sa zmierni frekvencia a intenzita migrénových bolestí.

Aké terapeutické výhody má botox okrem kozmetického použitia?

Botox používame na liečbu nadmerného potenia (hyperhidrózy) a chronickej bolesti, ako je bolesť krku, chrbta alebo tenzných bolestí hlavy.

Môžu muži tiež využívať botox?

Áno, botox je populárny aj medzi mužmi, ktorí ho využívajú na dosiahnutie hladšieho vzhľadu a získanie konkurenčnej výhody v pracovnom prostredí.

Ako dlho trvá účinok botoxu?

Účinok botoxu trvá zvyčajne tri až štyri mesiace. U niektorých jednotlivcov môže však trvať dlhšie, pretože botox môže uvoľniť tvárové svaly a predĺžiť intervaly medzi ošetreniami.

Je botox bezpečný?

Áno, botox považujeme za jednu z najbezpečnejších kozmetických procedúr. Je podložený dôkladnými výskumami, testami a klinickými skúškami.

Aký je postup aplikácie botoxu?

Postup aplikácie botoxu je rýchly a bezbolestný. Lekár vykoná dôkladnú analýzu tváre a potom aplikuje injekcie do špecifických oblastí podľa vašich cieľov.

Je botox vhodný aj na duševné zdravie?

Áno, botox sa stal doplnkovou terapiou pri depresii. Blokovaním vrások počas negatívnych emócií môže pozitívne ovplyvniť náladu a prispievať k duševnému pohodliu.

Môže botox pomôcť s nadmerným odhalením ďasien počas úsmevu?

Áno, botox sa využíva aj na zmiernenie „gumového“ úsmevu tým, že uvoľní svaly, ktoré spôsobujú nadmerné odhalenie ďasien počas úsmevu.

Aký je trend mikro-botoxu?

Mikro-botox je nový trend využívaný celebrítami, ktorý zahŕňa menšie, viacnásobné injekcie na dosiahnutie jemných účinkov a prirodzene vyzerajúcich výsledkov.

Kde si môžem vyskúšať botox?

Botox je možné podstúpiť v licencovaných klinikách alebo salónoch s kvalifikovanými lekármi.

OchoreniaOšetrenia
18 decembra, 2022

O enzýmoch

Čo sú enzýmy? Enzýmy sú proteíny, ktoré pôsobia ako katalyzátory v živých bunkách. Katalyzátory zvyšujú rýchlosť, s akou dochádza k chemickým reakciám bez toho, aby sa spotrebovali alebo trvalo menili.…
Kyselina HyaluronováZväčšenie pier
23 mája, 2023

Bezbolestné zväčšenie pier modernou technológiou: čo treba vedieť pred zákrokom?

Výplň pier pomocou kyseliny hyaluronovej Keďže ste sa dostali k tomuto článku, pravdepodobne snívate o plnších perách. Zväčšenie pier kyselinou hyalurónovou je jedným z najobľúbenejších estetických zákrokov. Či vás trápia…

Leave a Reply

twenty + twelve =