Skip to main content

Omladenie pokožky

Dospelý človek v dobrom zdravotnom stave vdychuje niekoľko plynov, najmä veľké množstvo kyslíka, 12 až 20 krát za minútu. Nasleduje rýchle vydychovanie plynov, najmä oxidu uhličitého. Aj keď je ľahké prísť k záveru, že oxid uhličitý nie je v našich telách potrebný, v skutočnosti zohráva dôležitú úlohu. Oxid uhličitý indikuje telu, keď vyžaduje dodatočný kyslík. Táto signalizačná úloha je dôležitou súčasťou práce tela a kľúčovým prvkom pre karboxyterapiu.

 

Čo je to teda tá karboxyterapia?

Karboxyterapia, tiež nazývaná terapia oxidom uhličitým, je proces, pri ktorom sa oxid uhličitý (CO2) vstrekuje priamo do pokožky na podporu prietoku krvi a zvyšuje elasticitu pokožky. Mnohí lekári ponúkajú túto liečbu ako neinvazívnu alternatívu k liposukcii a proti starnutiu, ako je facelifting.

CO2 sa používa na zlepšenie prietoku krvi už od roku 1932, keď ho používali francúzski lekári na liečbu pacientov s úzkymi tepnami.

Zatiaľ čo presný postup pre karboxylterapiu sa líši v závislosti od ošetrovanej oblasti a kliniky, ktorá vykonáva zákrok, základné elementy zostávajú rovnaké. Malá ihla sa používa na dodanie liečby CO2 do požadovanej oblasti. Stroj potom reguluje prietok plynu do kože cez plastovú trubicu pripevnenú k striekačke, čím zaisťuje stabilný a meraný prúd CO2.

Často je potrebných niekoľko injekcií na rovnomerné rozdelenie plynu v ošetrovanej oblasti. Tieto injekcie sa vo všeobecnosti uskutočňujú v rozmedzí od 10 do 13 milimetrov do tela, ale môžu sa líšiť v závislosti od oblasti. Liečba zväčša trvá do 30 minút, pričom väčšina pacientov vykazuje len mierne nepríjemné pocity z procedúry.

 

Použitie a prínosy liečby

Moderné estetické použitie pre karboxyterapiu má tendenciu sústrediť sa na tri aspekty: zmiernenie výskytu kožných škvŕn, zlepšenie tmavých kruhov okolo očí a zníženie lokálneho tuku.

 

Strie a škvrny

CO2 terapia môže byť použitá na liečbu mnohých foriem kožných škvŕn, najmä strií, jaziev a vrások.

Strie sú spôsobené rýchlymi zmenami hmotnosti, tehotenstvom a rastom pri dospievaní. V podstate sú to vady, ktoré sa objavujú, keď sa zmeny v tele dejú príliš rýchlo na to, aby sa koža prirodzene natiahla. Stredná vrstva v koži sa trhá a odhaľuje krvné cievy prítomné v hlbších vrstvách kože.

Toto zlyhanie prirodzeného kolagénu v tele sa môže zlepšiť prostredníctvom karboxyterapie, pretože terapia pomáha urýchliť prirodzený proces hojenia.

Jazva na koži je výsledok poranenia alebo akné, má tendenciu pomaly vyblednúť v priebehu niekoľkých rokov. Kým karboxylterapia nemôže vyliečiť jazvové tkanivo, môže zvýšiť tok kyslíka do oblasti, čím pomáha jazvy vyhľadiť. Postup môže urýchliť proces vyblednutia jazvy o mesiace alebo dokonca roky v závislosti od polohy jazvy a jej závažnosti.

Jedným z najcitovanejších dôvodov pre tieto procedúry je odvrátiť vizuálne znaky starnutia. Karboxyterapia zlepšuje elasticitu pokožky, čo zase pomáha vyhladiť vrásčité oblasti. Liečba je primárne obmedzená na menšie vrásky s len malým množstvom ochabnutia pokožky. Vďaka tomu je ideálny pre mladších pacientov s najskoršími známkami vrások.

Pri odstraňovaní hlbších vrások môže byť karboxylterapia použitá ako doplnok invazívnejších zákrokov na spevnenie pokožky, ako napríklad facelifting.

 

Kruhy pod očami

Mnohí ľudia trpia tmavými škvrnami pod očami, ktoré im dodávajú unavený vzhľad. V najzávažnejších prípadoch môžu tieto kruhy vyzerať ako čierne oči, modriny alebo dokonca podliatiny. Tieto nežiadúce znaky sú spôsobené buď potrhanými, popraskanými krvnými cievami v periorbitálnej koži, alebo zlou cirkuláciou v oblasti.

Periorbitálna koža je hrubá len 0,5 milimetra, čo je približne štvrtina hrúbky kože na väčšine ostatných častí tela. Preto je táto oblasť náchylnejšia na stmavnutie než iné oblasti. Karboxyterapia môže pomôcť zlepšiť krvný obeh v oblasti a zjemniť kruhy pod očami.

Keď sa terapia oxidom uhličitým aplikuje na očné viečka, oblasť aplikácie bude opuchnutá. Toto však rýchlo ustúpi, pretože plyn sa rozptyľuje behom nasledujúcich minút po procedúre. Výsledky vydržia približne šesť mesiacov po absolvovaní procedúry.

 

Lokálna redukcia tuku

Niektoré oblasti, ako sú stehná a podbradok, uchovávajú viac tukových buniek ako zvyšok tela. To môže dodať chudému človeku plnší vzhľad. Lokálna terapia oxidom uhličitým pomôže telu spáliť tento tuk rýchlejšie, je vhodná najmä ako doplnok k pravidelnému cvičeniu.

Celulitída prichádza vtedy, keď sa telesný tuk dostane cez spojivové tkanivo pod kožu, čím sa vytvorí hmatateľný vzhľad. To sa zvyčajne vyskytuje v oblastiach bohatých na tuky, ako sú nohy a zadok. Celulitída sa (žiaľ) oveľa častejšie vyskytuje u žien. Približne 90% žien nad 30 rokov má celulitídu.

Existuje mnoho možností na redukciu celulitídy, od domácich liečiv až po kozmetické procedúry, ale karboxyterapia ponúka cielený postup, ktorý je rýchly a relatívne bezbolestný. Oxid uhličitý pomáha zvyšovať prietok krvi do spojivového tkaniva, čo má opäť za následok zniženie výskytu celulitídy.

Pre celulitídu a aj všeobecne lokálny tuk bojujeme aplikovaním približne šiestich injekcií. Jedna injekcia sa podáva na týždennej báze, aby sa maximalizovala účinnosť postupu, a výsledky sa začnú objavovať v priebehu niekoľkých dní od prvého ošetrenia.

Nekonvenčné použitie

Vďaka svojej jednoduchosti a všeobecnej bezpečnosti sa postup uplatňuje na rôzne prípady, ktoré presahujú jeho tradičné použitie. Niektoré kliniky ponúkajú terapiu oxidom uhličitým, aby buď posilnili alebo nahradili bežné techniky rastu vlasov. Injekcie môžu byť aplikované pravidelne a často, aj raz mesačne, aby sa udržali výsledky procesu proti vypadávaniu vlasov.

Karboxyterapia bola tiež používaná niektorými praktickými lekármi na liečbu erektilnej dysfunkcie vyplývajúcej zo zlého krvného obehu. Vo svojej tekutej forme sa CO2 aplikuje lokálne z rovnakých dôvodov, keď ľudia vo všeobecnosti vyhľadávajú karboxyterapiu. Štúdie University of Oklahoma ukázali, že lokálne použitie CO2 môže zdvojnásobiť prietok krvi do kože.

 

Zotavenie po zákroku

Šanca závažných vedľajších účinkov typickej liečby oxidom uhličitým v podstate neexistuje, ak ju vykonáva vyškolený odborník. Najčastejším vedľajším účinkom procedúry je tvorba miernych modrín v mieste vpichu injekcie, ktorá zvyčajne zmizne v priebehu niekoľkých dní. Zotavenie trvá niekoľko hodín, v niektorých prípadoch dokonca minút, pretože plyn sa rozptyluje veľmi rýchlo. V nasledujúcich hodinách po procese aplikácie karboxyterapie sa neodporúča sprchovanie ani kúpanie.

Aj keď tento postup neprinesie výsledky rovnakého kalibru ako invazívnejšie zákroky, stále ponúka výraznú zmenu s menšou investíciou času, čiže niečo, čo je pre mnohých veľmi žiadúce.

BotoxKozmetikaOšetrenia
2 októbra, 2023

5 veľkých mýtov o botoxe

Botox je jedným z najpopulárnejších spôsobov liečby z rôznych dôvodov, ale stále existuje niekoľko mylných predstáv o tom, čo robí a čo nerobí a akí sú najlepší kandidáti na použitie.…
nitovy liftingLiftingOmladeniePrime lifting
8 júna, 2023

Niťový lifting – všetko, čo potrebujete vedieť

Čo je to vlastne ten niťový lifting Ako funguje niťový lifting Ako to celé prebieha Oblasti kde sa aplikuje niťový lifting Existujú nejaké riziká alebo vedľajšie účinky Čo môžete očakávať…

Leave a Reply

5 × 1 =